| საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მონაწილეობა მიიღო კონფერენციაში “რელიგია და საზოგადოებრივი ცხოვრება“ |
საერთაშორისო კონფერენციას დაესწრნენ საქართველოს პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი, პრემიერ-მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, პარლამენტის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძე, საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის მოსაყდრე, მიტროპოლიტი შიო მუჯირი, წმინდა სინოდის წევრები და საქართველოს ეკლესიის სასულიერო პირები, ასევე აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წევრები და უცხოელი სტუმრები. კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობა მიიღო ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. კონფერენციაზე თავიანთ გამოსვლებში ქვეყნის პირველმა პირებმა ხაზი გაუსვეს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის როლს ქვეყნის პოლიტიკური, საზოგადოებრივი განვითარების საქმეში, როგორც საზოგადოების მშვიდობისმყოფელ და გამაერთიანებელ ძალას. კონფერენციაზე ხაზი გაესვა საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენის დიდ მნიშვნელობას, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია მეორის განსაკუთრებულ ღვაწლს ავტოკეფალიის აღდგენას, ჩვენი ტოლერანტობის ტრადიციის შენარჩუნებასა და განმტკიცებაში, განიხილეს ასევე რელიგიისა და საზოგადოების ურთიერთობის სხვა აქტუალური საკითხები. |
2018 წლის 12 თებერვალს, თბილისში გაიმართა საერთაშორისო კონფერენცია “რელიგია და საზოგადოებრივი ცხოვრება“, რომელიც საქართველოს სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალური მმართველობის აღდგენის 100 წლისთავს მიეძღვნა.

| Primate of the Armenian Diocese in Georgia Attended the International Conference “Religion and Public Life” |
The President of Georgia, Giorgi Margvelashvili, the Speaker of the Parliament, Irakli Kobakhidze, the Prime Minister Giorgi Kvirikashvili and the Locum Tenens of the Catholic-Patriarch, Metropolitan Shio addressed the attendees. The Conference was attended by MPs, representatives of the Government and Presidential Administration, members of the Holy Synod of the Church of Georgia, clergymen of the Georgian Orthodox Church as well as foreign guests. In attendance was the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan. The speakers noted that Georgian Orthodox Church has contributed invaluable mite to the country, its political and social development, as a unifying force spreading peace in society. The speakers emphasized the importance of restoration of suspended Autocephaly of the Georgian Apostolic Orthodox Church, spoke about the merit of His Holiness and Beatitude, Catholicos-Patriarch of All Georgia Ilia II that Georgian Church resumed autocephaly and Georgia has maintained and enhanced historical tradition of our tolerance. The attendees spoke about relations between the religion and society and discussed other relevant issues. |
On February 12, 2018, the International Conference “Religion and Public Life” dedicated to the 100th anniversary of restoration of suspended Autocephaly of the Georgian Apostolic Orthodox Church was held in Tbilisi.