| საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მონაწილეობა მიიღო კონფერენციაში “რელიგია და საზოგადოებრივი ცხოვრება“ |
საერთაშორისო კონფერენციას დაესწრნენ საქართველოს პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი, პრემიერ-მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, პარლამენტის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძე, საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის მოსაყდრე, მიტროპოლიტი შიო მუჯირი, წმინდა სინოდის წევრები და საქართველოს ეკლესიის სასულიერო პირები, ასევე აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წევრები და უცხოელი სტუმრები. კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობა მიიღო ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. კონფერენციაზე თავიანთ გამოსვლებში ქვეყნის პირველმა პირებმა ხაზი გაუსვეს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის როლს ქვეყნის პოლიტიკური, საზოგადოებრივი განვითარების საქმეში, როგორც საზოგადოების მშვიდობისმყოფელ და გამაერთიანებელ ძალას. კონფერენციაზე ხაზი გაესვა საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენის დიდ მნიშვნელობას, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია მეორის განსაკუთრებულ ღვაწლს ავტოკეფალიის აღდგენას, ჩვენი ტოლერანტობის ტრადიციის შენარჩუნებასა და განმტკიცებაში, განიხილეს ასევე რელიგიისა და საზოგადოების ურთიერთობის სხვა აქტუალური საკითხები. |
2018 წლის 12 თებერვალს, თბილისში გაიმართა საერთაშორისო კონფერენცია “რელიგია და საზოგადოებრივი ცხოვრება“, რომელიც საქართველოს სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალური მმართველობის აღდგენის 100 წლისთავს მიეძღვნა.

| Предводитель Епархии ААЦ в Грузии принял участие в конференции «Религия и общественная жизнь» |
В международной конференции приняли участие президент Грузии Георгий Маргвелашвили, премьер-министр Георгий Квирикашвили,председатель парламента Ираклий Кобахидзе, Патриарший местоблюститель всея Грузии митрополит Шио Муджири, члены Святейшего Синода, духовные лица Грузинской Церкви, а также представители органов законодательной и исполнительной власти и зарубежные гости. В работе конференции принял участие предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. В своих выступлениях в ходе конференции первые лица подчеркнули роль Грузинской Православной Церкви, как миротворческой и объединяющей силы, в политическом и социальном развитии страны. В ходе конференции было отмечено большое значение восстановления автокефалии Грузинской Православной Церкви, подчеркнута заслуга его Святейшества, Католикоса-Патриарха всея Грузии в деле восстановления автокефалии и сохранения и укрепления традиций толерантности, обсудили другие актуальные вопросы взаимоотношения религии и общества. |
12 февраля 2018 года, в Тбилиси по случаю 100-летия восстановления автокефалии Грузинской Православной Церкви прошла конференция «Религия и общественная жизнь».