| თბილისის სომხური თეატრი სტუმრობდა თუმანიანის სახლში |
შეხვედრას ესწრებოდნენ თბილისის ხელოვნების მოყვარული საზოგადოების ღონისძიებას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. ღონისძიების ინიციატორები და ორგანიზატორები იყვნენ ასოციაცია „სომხური სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი საქართველოში“ და თბილისის „სურბ გევორგ საკათედრო ეკლესიის მოყვარულ ქალთა კავშირი“, "ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრთან თანამშრომლობით.
„სომხური სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი საქართველოში“ ასოციაციის თავმჯდომარემ, პროფესორმა ემა ახტიანმა ხაზი გაუსვა სამეცნიერო ცენტრის საქმიანობის იმ მიმართულებას, რომლის მიზანი ეროვნულ სტრუქტურებთან და სათვისტომოს წევრებთან კითხვა-პასუხის ფორმატში მოწყობილი შეხვედრებია, რომლებიც ხელს უწყობს ამ სტრუქტურების პროგრამების სწორად განსაზღვრას. თეატრის მოყვარულებს, ვინც შვიდი წლის განმავლობაში ნოსტალგიით ელის საკუთარ სამხატვრო ხელმძღვანელმა ხაზგასმით ისაუბრა ბოლო წლების აქტიური შემოქმედებითი საქმიანობის შესახებ - პრემიერებით, გასტროლებით, ფესტივალებში მონაწილეობით, ჯილდოებით და სიგელებით. არმენ ბაიანდურიანმა სიტყვის დასასრულს მიულოცა თეატრის წამყვან მსახიობს, მელანია ბარსეღიანს, სომხეთის რესპუბლიკის დამსახურებული მსახიობის წოდების მინიჭება, რაც დამსწრეებმა მიიღეს თბილი ოვაციებით.
ღონისძიება შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. მეუფემ ხაზი გაუსვა თეატრის - თავის მაყურებელთან უშუალოდ კონტაქტის, მისი შეფასების და აზრის გაგების საჭიროებას. მეუფე ვაზგენმა აღნიშნა ამ კულტურული კერის მნიშვნელობა ეროვნული ხელოვნების განვითარების, სომხურ-ქართული კულტურული კავშირების გაღრმავების და თბილისელი სომხების თვითმყოფადობის შენარჩუნების საქმეში. ეპარქიის წინამძღვარმა ისაუბრა საზოგადოების ყველა ფენის ხელოვნების ამ სახეობასთან დაახლოების, სასცენო ხელოვნების მიმართ სიყვარულის შთაგონების საჭიროებას, რომელშიც ჩაერთვება ეპარქია, თავისი სულიერი მსახურებით და საერო პერსონალით. ბოლოს მეუფე ვაზგენმა დაფასების სიტყვა თქვა ერის ცნობილი შვილის, აქტიური საზოგადო მოღვაწის ალექსანდრე უთმაზიანის მისამართით, თბილისის სომხური სათვისტომოსა და თუმანიანის სახლში თოჯინების თეატრის ჩამოყალიბების საქმეში შეხვედრას დეკლამაციით, სიმღერით და გამოსვლებით, მხატვრული იმპულსი შესძინეს ღვაწლმოსილმა მსახიობებმა რობერტ ჰოვანისიანმა, მელანია ბარსეღიანმა, რომა მათიაშვილმა, ლევონ უზუნიანმა, ნანო პოღოსიანმა, ჰენრიხ პეტროსიანმა და სხვებმა, თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელმა "ოვანეს თუმანიანის სახლს" აჩუქა დიდი ლორელის სახელობის ყოფილ ბიბლიოთეკაში დაცული ოვანეს თუმანიანის უძველესი ფოტოსურათი, რომლის ადგილი ნამდვილად მისი სახლ-მუზეუმია. |
2017 წლის 13 ოქტომბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურული და ახალგაზრდული ცენტრი მასპინძლობდა თბილისის პეტროს ადამიანის სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრის შემოქმედებით გუნდს, სამხატვრო ხელმძღვანელის, არმენ ბაიანდურიანის, დირექტორის, ლუიზა ხაჩატრიანის, ხელმძღვანელობით.

| Tbilisi Armenian Theatre Hosted at Home of Tumanyan |
In attendance were Armenian art lovers of Tbilisi, lovers of the oldest Armenian theatre, intellectuals, leaders and active members of Armenian community. The occasion was honored with the presence of the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan. The Armenian Center for Scientific Research in Georgia public association and the Church-loving Women’s Association of the Cathedral of Saint George in Tbilisi were the organizers of the event, in cooperation with the “House of Hovhannes Tumanyan” Center for Science, Culture and Youth of the Armenian Diocese in Georgia. Following the Lord's Prayer and the blessings of the Diocesan Primate, Director of the “Home of Hovhannes Tumanyan” Center Gisane Hovsepyan gave opening remarks. She presented the history of the house of Hovhannes Tumanyan, touched upon the path taken to return the home to the Armenian community of Georgia, and the future milestones.
Theatre lovers, evaluators of acting and performance, and simply the audience, who have been longing to watch a performance in the Armenian theatre for seven years, had the opportunity to listen to the statements from artistic director of the theater Armen Baianduryan. He informed that reconstruction of the building of Petros Adamyan Armenian State Dramatic Theater of Tbilisi has been launched and is financed by the Cartu Foundation, showed a picture of the layout of a new theatre building, spoke about the vision and plans of the theatre which will be fulfilled in two years, following the aforementioned renovation the theatre will continue its activities in the building designed in harmony with this ancient and professional theatre. The artistic director emphasized that the theater company has performed at many theatres; many plays have been staged and presented during the tours, the theater company has participated in The actors entertained questions from the attendees, which related to the theater’s repertoire, a scenic speech, how to bring theatre closer to schoolchildren, youth speaking a foreign language and Armenians as a whole.
At the conclusion of the meeting, the Primate extended his appreciation to famous son of our nation, active public figure Alexander Utmazyan, for comprehensive assistance provided to the Armenian community of Tbilisi and a puppet theatre newly forming at the “House of Hovhannes Tumanyan” Center. Meritorious artists Robert Hovhannisyan, Melania Barseghyan, Roma Matiashvili, Levon Uzunyan, Nano Poghosyan and Genrikh Petrosyan presented a program of poetry recitations and musical performances. At the end of the meeting, the artistic director presented the “House of Hovhannes Tumanyan” Center with an old picture of Hovhannes Tumanyan, which had been preserved in a former library named after “Great inhabitant of Lori”, the final landmark of which is his house-museum. |
On October 13, 2017, the “House of Hovhannes Tumanyan” Center for Science, Culture and Youth of the Armenian Diocese in Georgia hosted the creative group of Petros Adamian Tbilisi State Armenian Drama Theatre, led by artistic director of the theater Armen Baianduryan and director of the theatre Louiza Khachatryan.