| თბილისში დიდი პომპეზობით აღინიშნა სრ დამოუკიდებლობის 22 წლისთავი და "ჯეირან“ ქორეოგრაფიული ანსამბლის 10 წლის იუბილე |
21 სექტემბერს თბილისის "Arthall" საკონცერტო დარბაზში დიდი პომპეზობით აღინიშნა სრ დამოუკიდებლობის 22 წლისთავი და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჯეირან“ ქორეოგრაფიული ანსამბლის 10 წლის იუბილე. საიუბილეო ღონისძიება ინიცირებული იყო საქართველოს სომეხთა ეპარქიასთან მოქმედი „ჰაიარტუნ“ საგანმანათლებლო- დედა სამშობლოს დამოუკიდებლობისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გახსნა იუბილარმა ანსამბლმა „ჯეირანმა“ (ქორეოგრაფი და სამხატვრო ხელმძღვანელი სვეტლანა ერიციანი), ცეკვით "ცისფერი სიზმარი“. ანსამბლმა სიმბოლურად დამოუკიდებლობა წარმოადგინა, როგორც სომეხი ხალხის საუკუნოვანი ოცნების ახდენა. ღონისძიება გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების პასუხისმგებელმა, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა, მან გააჟღერა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის მაღალი შეფასება და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მადლობა ცეტრის სამეურვეო საბჭოს წევრების, ქველმოქმედების სამველ აღეკიანისა და აშოტ ბალოიანისადმი, ღონისძიების მხატვრული ნაწილის მხარდაჭერისა და აშოტ ბალოაინის სპონსორობით ანსამბლის ქართული ცეკვის ფორმით უზრუნველყოფისათვ ერთმანეთის მიყოლებით ანსამბლმა „ჯეირან“ და ახალადშექმნილმა ბავშვთა ანსამბლმა „მუშ“ წარმოადგინეს კომპიზიციები, ეროვნული და ქართული ცეკვები. მათი საშემსრულებლო მაღალი ხელოვნება თბილად მიიღო აუდიტორიამ და ისინი დააჯილდოვა თბილი ოვაციებით. კონცერტს ამშვენებდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიასთან მოქმედი „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ინდივიდუალური შემსრულებლები: ანა პოღოსოვა, ანი ღუშჩიანი, დიანა მოვსისიანი, ემა პოღოსოვა, ნადია ზახარიანი, ჰენრიხ პეტროსიანი, ჰოვანეს შაჰნაზარიანი, სტელლა მკრტიცჰიანი და ვანო მკრტიჩიანი. სვეტლანა ერიციანისადმი მიძღვნილი, ანაჰიტ ბოსტანჯიანის დაწერილი ლექსი წაიკითხა თბილისის 104-ე საჯარო სკოლის მოსწავლემ ლიზა თოროსიანმა. ღონისძიების დასასრულს დამსწრე საზოგადოება დალოცა და სრ დამოუკიდებლობის დღე მიულოცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. წინამძღვარმა ისაუბრა ნიჭიერ მოცეკვავის, ქორეოგრაფ სვეტლანა ერიციანის განვლილ შემოქმედებით გზაზე, ეპარქიის ლიდერმა საქართველოს "ღირსების" ორდენოსანისა და სრ კომიტასის მედალოსანის სვეტლანა ერიციანის მოღვაწეობას უწოდა მისია - ცეკვის მეშვეობით სომეხი ხალხის საუკუნოვანი ისტორიის მსოფლიოსათვის წარდგენისა და სომეხი ახალგაზრდების ესტეტიკური აღზრდის მიმართულებით და ანსამბლს აჩუქა თბილისელი სომეხი მხატვრის თენგიზ მიკოიანცის ტილო. წმიდა მამამ მაღალი შეფასება მისცა ღონისძიების ორგანიზატორების, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორის ლევონ ჩიდილიანის, სამხატვრო ხელმძღვანელის პაველ ოგანეზოვის, ტექნიკური მომსახურების პასუხისმგებლის ვალერი ბადალიანის გაწეულ სამუშაოს, და უწოდა სამსახური სომხური თვითმყოფადობის შენარჩუნებისათვი სადღესასწაულო კონცერტის ბოლო აკორდი ყველა მონაწილეს მიერ ალბერტ აზარიანის „უზრუნველი სომხეთისკენ“ სიმღერის გუნდური შესრულება გახდა. ღონისძიება დასრულდა საზეიმო ტორტითა და ფეიერვერკით.

В Тбилиси торжественно отметили 22-ую годовщину независимости Армянской Республики и 10-летие танцевального ансамбля «Джейран» |
21 сентября сего года, в концертном зале Tbilisi Art Hall, с большой помпезностью отметили 22-ую годовщину независимости Армянской Республики и 10-летие танцевального ансамбля «Джейран» при Епархии ААЦ в Грузии. Юбилейное мероприятие инициировал образовательно-к Праздничное мероприятие, посвященное независимости Армении, открыл юбиляр – ансамбль «Джейран» (хореограф и художественный руководитель – Светлана Ерицян) танцем «Голубая мечта», символично представляя свободу, как осуществление многовековой мечты армянского народа. Левон Чидилян, ответственный за отдел культуры Епархии ААЦ в Грузии и координатор центра «Айартун», открыл мероприятие, он озвучил высокую оценку главы Епархии ААЦ в Грузии и благодарность центра «Айартун» членам совета попечителей, благодетелям Самвелу Агекяну и Ашоту Балояну – за поддержку, оказанную художественной части мероприятия, и протекцию Ашота Балояна в деле обеспечения ансамбля грузинскими танцевальными костюмами. После этого ведущий концерта на фоне документальных кадров и слайдов представил путь ансамбля «Джейран» - с момента образования и до наших дней. И последовали друг за другом композиции, народные и грузинские танцы в исполнении танцевального ансамбля «Джейран» и новосозданного детского ансамбля «Муш», удостоившись благодаря своему высокому искусству исполнения теплого приема зрителей и бурных аплодисментов. Концерт украсили песни сольных исполнителей центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии: Анны Погосовой, Ани Кущян, Дианы Мовсисян, Эммы Погосовой, Нади Захарян, Генриха Петросяна, Нины Карапетян-Геворк По завершении мероприятия глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян направил свое благословение зрителю и поздравил всех с днем независимости Армянской Республики. Вспомнив творческий путь талантливой танцовщицы, высококлассного хореографа Светланы Ерицян, предводитель Епархии назвал деятельность кавалера ордена «Чести» Грузии, лауреата золотой медали «Комитас» Светланы Ерицян миссией представить миру с помощью танца многовековую историю армянского народа и воспитать эстетически армянских юношей и девушек, и подарил ансамблю полотно армянского художника Тбилиси Тенгиза Микоянца. Его Преосвященство высоко оценил работу организаторов мероприятия – координатора центра «Айартун» Левона Чидиляна, художественного руководителя Павла Оганезова, ответственного за отдел технической службы Валеры Бадаляна, и назвал ее служением на благо нации. Последним аккордом праздничного концерта стала песня Альберта Абгаряна «К процветающей Армении» в групповом исполнении всех участников. Мероприятие завершилось праздничным тортом и фейерверком.