| ერევნის გაბრიელ სუნდუკიანის სახელობის ეროვნული აკადემიური თეატრის გასტროლები ბათუმის ხელოვანთა სახლში |
2013 წლის 11 და 13 აგვისტოს ერევნის გაბრიელ სუნდუკიანის სახელობის ეროვნული აკადემიური თეატრიბათუმის ხელოვანთა სახლში გამოვიდა სპექტაკლებით „კავკასიური ცარცის წრე“ და „ასი წლის შემდეგ“. სომხური სათვისტომოს წარმომადგენლებში განსაკუთრებით დიდი ინტერესი გამოიწვია მწერალ პერჭ ზეითუნციანის ავტორობით სომეხთა გენოციდის თემაზედადგმულმა „ასი წლის შემდეგ“ წარმოდგენამ. ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა წარმოდგენის შემდეგ სომხურ ეკლესიაში მიიწვია თეატრის დირექტორისტეფან დავთიანი და ყველა მსახიობი. ეს უკანასკნელები 14 აგვისტოს სურბ ფრკიჩ ეკლესიაში დაესწრნენ„აღბიურ“ ბავშვთა სიმღერის გუნდის კონცერტს. მამა არარატმა მისასალმებელ სიტყვაში ხაზი გაუსვა სომხური თეატრალური ხელოვნების როლს სომხური სათვისტომოს ცხოვრებაში - როგორც თვითმყოფადობისა და ეროვნული იდენტობის შენარჩუნების ხელშემწყობ უმთავრეს ფაქტორს.

Ереванский Национальный академический театр имени Габриэла Сундукяна выступил с гастролями в Доме культуры города Батуми |
С 11-ого по 13-ое августа 2013 года, Национальныйакадемическийтеатримени ГабриэлаСундукяна выступал в Доме культуры города Батуми с представлениями «Кавказский меловой круг» и «Сто лет спустя». Представление «Сто лет спустя», затрагивающее тему геноцида, автор которого Перч Зейтунцян, вызвало в особенности большой энтузиазм среди представителей армянской общины. Духовный пастырь церкви Сурб Пркич города Батуми священник Арарат Гумбалян после представления пригласил директора театра Степана Давтяна и актеров в армянскую церковь. Театральная труппа, 14 августа, в церкви Сурб Пркич приняла участие в концерте детского хора «Ахбюр». В слове приветствия священник Арарат Гумбалян отметил значение армянского театрального искусства в жизни армянской общины, как наиболее важного фактора, способствующего сохранению армянской национальной идентичности.