| ანა პოღოსოვას სოლო კონცერტი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრში |
10 მარტს სომეხთა სამოციქულო წმინდა მართლმადიდებელი ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის „ჰაიარტუნ" კულტურის ცენტრში შედგა ნიჭიერი შემსრულებლის, არაერთი კონკურსებისა და ფესტივალების მონაწილის ანა პოღოსოვას სოლო კონცერტი, რომელიც მიეძღვნა ქალთა საერთაშორისო დღეს - 8 მარტს. ანა პოღოსოვა ჯერ კიდევ ბავშვობიდან გამოირჩეოდა სიმღერის, ცეკვისა და მუსიკისადმი მიდრეკილებით. ექვსი წლის ასაკიდან დადიოდა სიმღერასა და ცეკვაზე, აქტიურად მონაწილეობდა სასკოლო ღონისძიებებში, იჩენდა განსაკუთრებულ სიყვარულს სამუსიკო ხელოვნებისადმი.
ხალხმრავალ დარბაზში გაიჟღერა ცნობილმა და საყვარელმა სიმღერებმა როგორც სომხური, ისე ქართვული და უცხოური რეპერტუარიდან, რომლებიც ანამ მიუძღვნა ყველა ქალბატონს. კონცერტის დროს სოლისტის სიმღერები სრულდებოდა ვანო მკრტჩიანის დუდუკისა და პაველ ოგანეზოვის ფორტეპიანოს თანხლებით. სომეხი პოეტების ლექსები მშვენიერად წაიკითხა 104-ე საშუალო სკოლის მოსწავლე ლიზა თოროსიანმა. უნდა აღინიშნოს, რომ 2012 წელს ანამ მონაწილეობა მიიღო ტელეკომპანია "იმედის" პროექტში "ნუცა სკოლა", გავიდა ნახევარფინალში, გასული წლის ბოლოს კი ახალგაზრდა მომღერალი გახდა "ჩვენ ვმღერით არნო ბაბაჯანიანის სიმღერებს“ კონკურს - ფესტივალის გამარჯვებული და დაიმსახურა მეოთხე რესპუბლიკური სტუდენტური კონკურს-ფესტივალის გახსნის პატივი. |

The Solo Concert by Anna Poghosova at the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia |
On March 10 the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia hosted the solo concert by talented singer, performer of Armenian songs, participant of various contests and festivals Anna Poghosova. The concert was dedicated to the International Women’s Day (8th of March). Since childhood Anna Poghosova grabbed attention with addiction to the song, dance and music art. She was six year old when she started to attend dance and music lessons, actively participated in school events, showing wonderful abilities and special love to music.
Famous and favorite Armenian, Georgian and foreign songs sounded in the overcrowded hall, this way Anna Poghosova congratulated women with the 8th of March. During the concert songs were accompanied by Vano Mkrtchyan (duduk) and Pavel Oganezov played the piano. Beautiful recitation by Liza Torosyan, a student of Tbilisi school № 104, graced the concert. It’s noteworthy that in 2012 Anna took part in the contest named "Nutsas skola" on famous Georgian TV channel "IMEDI" and reached the semifinals, and in the end of 2012 the talented young singer became the winner of the third republican student contest “We perform the songs of Arno Babajanyan” and received special honor to open the fourth republican festival. |