| საპატიმროდან გათავისუფლდა სომეხი პოლიტიკური პატიმარი ვაჰაგნ ჩახალიანი |
24 იანვარს საპატიმროდან გათავისუფლდა სომეხი პოლიტიკური პატიმარი ჯავახეთიდან ვაჰაგნ ჩახალიანი. ხელისუფლების შეცვლისა და 2012 წლის დეკემბერში საქართველოში პარლამენტის მიერ მიღებული ამნისტიის შესახებ კანონის თანახმად კვლავ თავისუფლებაშია ცნობილი სომეხი მოღვაწე, სამართლიანობისათვის მებრძოლი,
რომელიც 2001 წლიდან საზოგადოებრივ მოღვაწეობას ეწეოდა ჯავახეთში სომხური ეკლესიების შენარჩუნების, სკოლებში მშობლიური ენის სწავლების, ჯავახეთის სომხების უფლებათა დაცვის მიმართულებით. ნათესავებისა და მეგობრების თანხლებით, რომლებიც მას ელოდებოდნენ ქალაქ რუსთავის № 1 საპატიმროს ეზოში, პოლიტიკური პატიმარი გაემგზავრა თბილისის ავლაბრის წმინდა ეჩმიაძინ ეკლესიაში, სადაც მას დახვდა საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, სასულიერო პირებსა და სომხური სათვისტომოს წარმომადგენლებთან. ვაჰაგნ ჩახალიანს მიესალმნენ აგრეთვე სულ 10 დღის წინ გათავისუფლებული სომეხი პოლიტიკური პატიმრები - არმენ გევორგიანი და რუბენ შეკოიანი. ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა სულიერ პირებთან ერთად ლოცვა აღავლინა და დალოცა თავისუფლებაში დაბრუნებული ვაჰაგნ ჩახალიანი. სულიერმა ლიდერმა თავის გამოსვლაში მაღალი შეფასება მისცა ახალი მთავრობის სამართლიან და ჰუმანურ ნაბიჯს. მან მიულოცა ახალგაზრდას, რომელმაც ზოგიერთ პირთა ახირებით და ცრუ ბრალდებით ოთხნახევარი წელი დაჰყო საპატიმროში, ახლობლებსა და ოჯახს მოწყვეტილი. მან იბრძოლა სიცოცხლისა და იმ იდეებისათვის, რომლებსაც ავრცელებდა არა მხოლოდ ჯავახეთსა და დედა სამშობლოში, არამედ დიასპორაში. ეპისკოპოსმა მას უწოდა სულიერი წამებული, რომელიც სასჯელს იხდიდა სიმართლისათვის. ტელეფონით ვაჰაგნ ჩახალიანი აკურთხა უწმინდესმა და უნეტარესმა ყოველთა სომეხთა კათალიკოსმა გარეგინ მეორემ. ვაჰაგნ ჩახალიანმა მადლობა გადაუხადა უწმინდესსა და უნეტარესს მზრუნველობისა და ყურადღებისათვის. ვაჰაგნ ჩახალიანმა მადლიერების სიტყვით მიმართა ყოველთა სომეხთა კათალიკოსს, სომხური ეპარქიის ლიდერს, სასულიერო პირებს, საპატიმროებთან მუშაობისათვის პასუხისმგებელ მამა ჰუსიკ ჰარუთიუნიანს, წინამძღვარის თანაშემწეს მიქაელ ავაგიანს, ყველა სომეხს, ვინც მას ინახულებდა საპატიმროში. მან ასევე მადლობა გადაუხადა საქართველოს ახალ ხელისუფლებას, პარლამენტს, დედა სამშობლოსა და საერთაშორისო თანამეგობრობას, ვინც ძალისხმევა არ დაიშურა მისი გათავისუფლებისათვის. "მე ვიბრძოდი სამართლიანობისათვის, ჩვენი მოვალეობაა ერთგულნი დავრჩეთ ჩვენი ეკლესიის, ჩვენი ენისა და ჩვენი ხალხის, და ეს იდეები გადავცეთ ჩვენს თაობებს ", - განაცხადა ვაჰაგნ ჩახალიანმა. შემდგომ ვაჰაგნ ჩახალიანი გაემგზავრა საქართველოში სომხეთის საელჩოში, სადაც მას უმასპინძლა საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა ჰოვანეს მანუკიანმა. დავამატოთ, რომ ვაჰაგნ ჩახალიანის დაპატიმრების საქმეზე ანგარიში მოამზადა უმცირესობების უფლებების საკითხებში მსოფლიოში ცნობილმა ექსპერტმა ფერდინანტ დე ვარემ: “The Perils of Being a National Minority: Human Rights and Chakhalyan v. Georgia”, რომელიც ხელმისაწვდომია მისამართზე: http://www.yerkir.eu/2012.05.22-YerkirEurope-ReportHumanRightsViolationsInGeorgia.pdf: დამატებითი ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ასევე მისამართზე: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.319490128167806.75927.113192792130875. Armenian political prisoner Vahagn Chakhalyan released from prison სომეხი პოლიტიკური პატიმარი ვაჰაგნ ჩახალიანი განთავისუფლდა პატიმრობიდან

| On January 24, 2012 Samtskhe-Javakheti Armenian political prisoner Vahagn Chakhalyan has been released from prison. |
After the change of power in the country and in accordance with the Law on Amnesty adopted in December 2012 by the Parliament of the Republic of Georgia, great Armenian activist, valiant freedom fighter, who since 2001 has devoted himself to public life and did everything to protect the Javakheti Armenian churches, to preserve the learning of mother tongue at schools, to protect the rights of the Samtskhe-Javakheti Armenians, was soon released from prison.
Accompanied by relatives and friends, who were gathered in the yard of Rustavi Prison Number 1, former political prisoner went to Holy Etchmiadzin Church in Avlabari , where they were met by the Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan together with the clergy, officials of the Diocese, and other members of community. Former political prisoners Armen Gevorgyan and Ruben Shekoyan, which have left prison 10 days ago, warmly welcomed Vahagn Chakhalyan. Bishop Mirzakhanyan together with the clergy prayed in the church and blessed Vahagn Chakhalyan. The leader of the Diocese in his speech appreciated the fair and humane actions of the new government. Then the leader of the Diocese blessed and congratulated the young man, who had been falsely accused and lost 4 and a half years of freedom, was taken away from family and friends while in prison. Many times Chakhalyan was on the verge of death, but remained firm, and fought for the right to live and for ideas that were left unfinished. Bishop Mirzakhanyan appreciated the fact that not only in Samtskhe-Javakheti region, in Georgia and Mother See of Holy Etchmiadzin, but the whole Armenian Diaspora fought for Vahagn Chakhalyan , considering him a spiritual martyr who suffered for the truth. The Catholicos of Armenia, His Holiness Garegin II blessed Vahagn Chakhalyan by telephone. Chakhalyan, in turn, expressed his gratitude to His Holiness for paternal care and attention. Vahagn Chakhalyan thanked the Catholicos of Armenia, His Holiness Garegin II, the Armenian Diocese of Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, clergy, priest Ter-Husik Harutyunyan and the assistant of the leader of the Diocese Michael Avakian responsible for the ongoing work in prison, and all devoted Armenians who constantly visited him in the prison, encouraged him and inspired hope. He also thanked the new Georgian government, Fatherland Armenia and international community, who spared no effort and energy on the issue of his release. "I am fighting for justice; it is our duty to remain faithful to our Church, our language, and our people, and to transfer these ideas to a new generation,"-said Vahagn Chakhanalyan. After that Vahagn Chakhalyan went to the Embassy of the Republic of Armenia in Georgia, where he was met by Mr. Hovhannes Manoukian, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Georgia. |