| სომხური არმიის დღე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ საბავშვო ბაღში |
დარბაზი გაფორმებული იყო სადღესასწაულოდ, ღონისძიება ორგანიზებული იყო გააზრებულად და საინტერესოდ. იგი მიეძღვნა ჯარის ცხოვრებას და ჯარისკაცის მსახურს, რაც ძალზედ ლამაზად წარმოადგინეს საბავშვო ბაღის აღსაზრდელებმა და მათმა მასწავლებლებმა. ღონისძიებას თავისი დასწრებით პატივი დასდო აჭარაში, გურიასა და იმერეთში სომხეთის რესპუბლიკის გენერალურმა კონსულმა ბატონმა სარგსიანმა, ღონისძიებას ესწრებოდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა, ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი. ბავშვების ზეიმის საყურებლად იყვნენ მოსული სათვისტომოს წარმომადგენლები, სამრევლო საბჭოს წევრები, ცენტრის სხვადასხვა ჯგუფების აღსაზრდელები, მშობლები, სტუმრები. ღონისძიება გახსნა და დამსწრეებს მიესალმა "ალექსანდრე მანთაშიანც“ ცენტრის ხელმძღვანელი სონა ჰოვანისიანი. საბავშვო ბაღის აღსაზრდელები, მასწავლებლებთან ერთად, სამხედრო ფორმაში გამოწყობილმა და სომეხი ჯარისკაცის მუდმივი მზადყოფნით შთაგონებულებმა, დამსწრეები ნამდვილად გადაანაცვლეს სომხურ მებრძოლ არმიაში, ჯარისკაცის ყოველდღიურობის წარმოდგენით. ის ყოველი სომეხი ახალგაზრდისთვის იწყება ჯარში გაწვევით, სამშობლოსა და ხალხის მსახურების ღონისძიება იქცა სომხური არმიის დღისადმი მიძღვნილ ნამდვილ აღლუმად, ჰარმონიულად შერწყმული პატრიოტული, საბრძოლო, სიყვარულისა და ნოსტალგიის სიმღერებით და ცეკვით. ამ აღლუმის ჯარისკაცები საბავშვო ბაღის 4-6 წლის აღსაზრდელები იყვნენ, სამხედრო მოსამსახურეები - მათი მასწავლებლები. საოცარი იყო ის თავდაჯერებულობა, სამსახიობო სწორი თამაში, რაც მონაწილეთა მიერ გამოიხატა სიტყვით, მხატვრული კითხვით და დამოკიდებულებით. ღონისძიების დასასრულს აჭარაში, გურიასა და იმერეთში სომხეთის რესპუბლიკის გენერალურმა კონსულმა ბატონმა ეღიშე სარგსიანმა ისაუბრა სომხური არმიის ხელახალი ფორმირების ისტორიაზე, კმაყოფილება გამოთქვა საბავშვო ბაღის პედაგოგების მიმართ, აღსაზრდელების პატარა ბაგეებით სომხურ არმიაში მსახურების მზაობის და სიამაყის დამსწრეები აკურთხა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა და ცენტრის აღსაზრდელებს და პერსონალს გადასცა სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის, უწმინდესისა და უნეტარესის გარეგინ მეორის კურთხევა და კეთილი სურვილები. ეპარქიის წინამძღვარმა მაღალი შეფასება მისცა ცენტრის ხელმძღვანელის, სონა ჰოვანისიანის და საბავშვო ბაღის მასწავლებლების შესრულებულ სამუშაოს, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ცენტრი ნამდვილად ემსახურება თავის მისიას. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა მონაწილე ბავშვებს ტკბილეული მიართვა. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს, მის ყოვლადუსამღვდელოესობას, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანს აჭარაში შესრულებული პასტორალური ვიზიტის დროს თან ახლდნენ იმავე დღეს "ალექსანდრე მანთაშიანცის" სახელობის ცენტრში გაიმართა შეხვედრა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, ვაზგენ მირზახანიანის, დელეგაციის წევრების და ბათუმის ალექსანდრე მანთაშიანცის სახელობის ცენტრის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ საბავშვო ბაღის, „სურბ მესროპ მაშტოც“ საკვირაო სკოლის და ცენტრის შემოქმედებითი ჯგუფების მასწავლებლებთან. ცენტრის დირექტორმა სონა ჰოვანისიანმა წარმოადგინა ცენტრის მასწავლებლების სამუშაო, დეტალურად ისაუბრა საბავშვო ბაღის და საკვირაო სკოლის საქმიანობაზე, რომელიც მიმდინარეობს ეპარქიის პროგრამასთან ჰარმონიაში, ღონისძიებები კი - გამომდინარეობს ადგილობრივი ინტერესებიდან, მოთხოვნებიდან და გეგმის მიზნებიდან. ცენტრის სამუშაო შეაფასა ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერმა მოძღვარმა, ღირსმა მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა. მან ხაზი გაუსვა სულიერ აღზრდას, რასაც აქ იღებენ ცენტრის აღსაზრდელები, სომხური სულისკვეთებით აღზრდის ერთ-ერთ კომპონენტად. გამოვიდნენ ცენტრის მასწავლებლები და ეპარქიის განათლების განყოფილების გამგე, საინტერესო საუბარი გაიმართა გეგმების დამუშავების, სიახლეების დანერგვის, ცენტრის საქმიანობის შეხვედრა შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა. მეუფე ვაზგენმა თავისი კმაყოფილება გამოუხატა მასწავლევლებს, რომლებიც სიყვარულით და ერთგულებით თავიანთ ფესვებს დაშორებულ ბათუმელ სომხებს აბრუნებენ ეროვნულისკენ, აძლევენ მრავალმხრივ აღზრდას. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ალექსანდრე მანთაშიანცის“ სახელობის ცენტრში მოქმედი საბავშვო ბაღი, საკვირაო სკოლა და შემოქმედებით ჯგუფები აშკარად ემსახურება დასახულ მიზანს - ბათუმლების აღზრდას სომხური იდენტობის შენარჩუნების სულისკვეთებით. ზემოაღნიშნულ შეხვედრაზე განხილულ იქნა საქმიანობის ახალი მიზნები. |
2018 წლის 3 თებერვალს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ალექსანდრე მანთაშიანცის“ სახელობის საგანმანათლებლო, კულტურულ და ახალგაზრდული ცენტრის დარბაზში გაიმართა ეპარქიის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ საბავშვო ბაღის ღონისძიება, რომელიც მიეძღვნა სომხური არმიის ხელახალი ფორმირების 26-ე წლისთავს.

| День Армянской армии в Детском саду им. Св. Григория Просветителя при Епархии ААЦ в Грузии |
Зал был празднично украшен, мероприятие было прекрасно организованное, спланированное и интересное. Оно посвящалось армейской жизни и службе солдата, что так красиво представили воспитанники и педагоги детского сада. Мероприятие почтил своим присутствием Генеральный консул Армении в Аджарии Егише Саргсян вместе с супругой. На мероприятии присутствовал предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
Воспитанники детского сада вместе со своими учителями, одетые в военную форму и вдохновленные бдительностью армянского солдата, перенесли присутствующих в боеспособную армянскую армию, показали быт солдата. Для каждого сына армянского народа всё начинается с воинского призыва, затем следуют присяга служить отечеству и народу, тоска по родителям, примерное и бесстрашное поведение, мужественное и гордое возвращение в родной дом. Мероприятие стало настоящим парадом, посвященным Дню Армянской армии, которое было насыщено патриотическими, боевыми танцами, и песнями о любви и о тоске. Солдатами этого парада были воспитанники детского сада 4-6 лет, военнослужащими – их учителя. Их самоуверенность и великолепная артистическая игра, которую участники продемонстрировали словом, произношением и умением держаться, были просто поразительными. По завершении мероприятия, Генеральный консул Армении в Аджарии Егише Саргсян затронул историю формирования Армянской армии, поблагодарил педагогов детского сада за готовность и гордость служить, которую продемонстрировали своими устами эти едва говорящие дети. Господин консул поздравил Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян преподал благословение присутствующим и передал воспитанникам и сотрудникам центра теплую любовь и добрые пожелания Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II. Предводитель Епархии высоко оценил работу руководителя Соны Оганесян и педагогов детского сада, подчеркнул, что центр действительно выполняет свою миссию. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии угостил участвовавших в мероприятии детей сладостями. В ходе визита в Аджарию предводителя Епархии ААЦ в Грузии сопровождали директор образовательного отдела Епархии Евгения Маркосян, директор административно-хозяйственного отдела Карен Ерицян и помощник предводителя, диакон Геворк Антонян. В тот же день в центре им. Александра Манташева состоялась встреча предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, и членов делегации с Директор центра Сона Оганесян представила работу педагогов центра, подробно рассказала о деятельности детского сада и воскресной школы, которая протекает согласно образовательной программе епархии, а мероприятия организуются исходя из местных интересов, потребностей и плановых рекомендаций. Духовный пастырь церкви Сурб Пркич, о. Арарат Гумбалян дал свою оценку деятельности центра. Он подчеркнул значение духовного воспитания, которое получают здесь воспитанники центра, как неотъемлемую часть армянского воспитания. С речью выступили педагоги центра и директор образовательного отдела Епархии. Состоялась интересная беседа о разработке будущих программ, внедрении новшеств, прогрессе Предводитель Епархии ААЦ в Грузии подвел итоги встречи. Владыка Вазген выразил свое удовлетворение педагогам, которые с радостью и преданностью возвращают к национальному отдалившихся от своих корней батумских армян, дают им всестороннее воспитание. Владыка подчеркнул, что действующие при центре им. Александра Манташева детский сад, воскресная школа и творческие кружки служат своей цели – воспитывают батумских армян в духе сохранения национальной идентичности. В ходе встречи делегации, возглавляемой предводителем Епархии, с учителями центра им. Александра Манташева состоялось обсуждение перспектив реализации новых направлений деятельности. |
3 февраля 2018 года, в зале Культурно-просветительского и молодёжного центра им. Александра Манташева при Епархии ААЦ в Грузии состоялось мероприятие действующего при епархии Детского сада им. Св. Григория Просветителя, посвященное 26-летию Армянской армии.