| Թանդոյանց եկեղեցու հարցով դատական նիստը հետաձգվեց |   |   |   |
Դատական նիստին ներկայացել էին ինչպես հայցվոր կողմը՝ այս պարագայում Վիրահայոց թեմը՝ ի դեմս առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի և Հանրային Ռեեստրի ազգային գործակալությունից լիազորված անձինք։ Որպես երրորդ կողմ ներկայացել էր Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու Պատրիարքարանը։
Գործի Վարչական իրավական վարույթին, որպես երրորդ կողմ այսօր ընդգրկվեց նաև էկոնոմիկայի նախարարության գույքի կառավարման ազգային գործակալությունը, որը Թանդոյանց եկեղեցին և դրան կցված հողակալվածքը, առանց որևէ հիմնավորման, պետության հաշվեկշից օտարել է`այդպիսով հեշտացնելով հայոց եկեղեցին Պատրիարքարանի հաշվեկշռին փոխանցելու գործը:
Հայցվոր և պատասխանող կողմերը դիմեցին դատավոր Դարասելիային հետաձգել դատավարությունը գործի վարույթում նոր փաստեր և ապացույցներ ներառելու համար: Դատավորը բավարարեց կողմերի դիմումը: Դատական հաջորդ նիստը կկայանա ս․թ․ մայիսի 1-ին, ժամը 11:00-ին: Թանդոյանց Սբ. Աստվածածին եկեղեցին (Պլեխանովի, այժմյան Դավիթ Աղմաշենեբելի փողոց 38), կառուցվել է մոտավորապես 19-րդ դարի 50-60-ական թվականներին: 1866թ. Թանդոյան ընտանիքի նախաձեռնությամբ հարց է բարձրացվել Սբ. Աստվածածին փայտաշեն հին եկեղեցու տեղում նորը կառուցելու առնչությամբ : Եկեղեցին ի սկզբանե կառուցվել է որպես հայկական առաքելական եկեղեցի` հայազգի Սահակ Թանդոյանցի կողմից: Վերջինիս անունով էլ այն ստացել է Թանդոյանց անվանումը: Այդ մասին է վկայում նաև եկեղեցու հարևանությամբ մինչև վերջերս պահպանված գրությունը: 1923-1924թթ. Թանդոյանց Սբ. Աստվածածին եկեղեցին փակվել է Խորհրդային իշխանությունների կողմից: Եկեղեցու ունեցվածքը բռնագրավվել է, իսկ Եկեղեցին հանձնվել Հանրապետության պիոներական կազմակերպությանը, ապա այն վերածվել է «Կոլխիդա» (Կոլխեթի) կինոթատրոնի : Վրաստանի անկախության հռչակումից հետո՝ 1990-ական թվականներից, Վրաստանի կառավարությունը, հաշվի չառնելով կիսավեր եկեղեցու պատմական ծագումն ու դավանանքային հատկանիշները, այն չի վերադարձրել Վիրահայոց թեմին:2017 թվականին Վրաստանին Հանրային Ռեեստրի ազգային գործակալությունը Թանդոյանց Եկեղեցին փոխանցել է Վրաց Եկեղեցու Պատրիարքարանին' որպես սեփականություն: Վրաց Ուղղափառ եկեղեցու պատրիարքարանը Թանդոյանց եկեղեցու հիմքերի վրա արդեն իսկ տարբեր տեսակի աշխատանքներ է իրականացրել։ |
2018 թվականի մարտի 13-ին, Թբիլիսիի քաղաքային դատարանում„ դատավոր Նանա Դարասելիայի նախագահությամբ, տեղի ունեցավ Վիրահայոց թեմի կողմից Հանրային Ռեեստրի ազգային գործակալության դեմ ընթացող վեճի շրջանակներում առաջին դատական նիստը:

| Судебный процесс по вопросу церкви Тандоянц отложили |
На судебном заседании присутствовали как истец, в данном случае, Армянская Епархия в Грузии, в лице Предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа В качестве третьего лица на судебном заседании присутствовал Патриархат Грузинской Православной Церкви. Армянская Епархия в Грузии считает, что согласно постановлению от 18 июля 2017 года о передаче армянской церкви «Тандоянц Сурб Аствацацин» Патриархату Грузинской Православной Церкви, Публичный Реестр Грузии нарушил интересы Армянской Епархии в Грузии, не изучил происхождение церкви, ее историю и требование Армянской Епархии касательно церкви. В административное судопроизводство, в качестве третьего лица, сегодня подключилось Национальное Агентство по вопросам Управления Имуществом Министерства Экономики, которое без всякого обоснования отчудило с государственного баланса церковь «Тандоянц» и прилегающий к ней земельный участок, чем облегчила передачу армянской церкви на баланс Патриархата. Интересы Армянской Епархии в Грузии в суде и перед соответствующими административными органами защищают адвокаты EMC и TDI. Обе стороны, истец и ответчик, обратились к судье Дараселия, с просьбой перенести судебное разбирательство для того, чтобы включить в судопроизводство новые факты и доказательства. Судья удовлетворила обращение сторон. Следующее судебное Церковь «Тандоянц Сурб Аствацацин» (на Плеханова, на данный момент улица Давида Агмашенебели 38), построена приблизительно в 50-60 годы 19 века. В 1866 году, по инициативе семьи Тандоянц, был поставлен вопрос о том, чтобы вместо построенной из дерева церкви на этом же месте возвести новую церковь. Церковь изначально была построена как армянская апостольская церковь Сааком Тандоянцом, армянином по происхождению. И по имени последнего, она получила свое название «Тандоянц». Об этом свидетельствует сохранившаяся по сей день по соседству с церковью надпись. В 1923-1924 годах, церковь «Тандоянц Сурб Аствацацин» была закрыта советской властью. Церковное имущество подверглось конфискации, церковь же была передана пионерской организации республики и превращена в кинотеатр «Колхида» (Колхети). После провозглашения независимости Грузии с 1990-ых годов, правительство Грузии, не учтя историческое происхождение наполовину разрушившейся церкви и религиозные знаки, не вернуло ее Армянской Церкви в Грузии. В 2017 году Национальное Агентство Публичного Реестра Грузии передало церковь «Тандоянц Сурб Аствацацин» в собственность Патриархата Грузинской Православной Церкви. Патриархат Грузинской Православной Церкви уже провел в основании церкви разного вида работы. |
13 марта 2018 года, в Тбилисском городском суде, под председательством судьи, Наны Дараселия, в рамках иска Армянской Епархии в Грузии, прошло первое судебное заседание против Государственного Агентства Публичного Реестра.