| Գրքի շնորհանդես և տեսաֆիլմի առաջին ցուցադրություն |
Միջոցառմանը ներկա էին Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագետներ, թբիլիսահայ համայնքային գործիչներ, մտավորականության ներկայացուցիչներ, հասարակության անդամներ: Միջոցառումն իր ներկայությամբ պատվել էր Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Հատուկ այս առիթով Թբիլիսի էր ժամանել գրքի հեղինակը՝ Սերգո Երիցյանը տեսաֆիլմի պրոդյուսեր Արմեն Մուրադյանի և օպերատոր Սամվել Գալստյանի ընկերակցությամբ: Միջոցառմանը ներկա էր Ալեքսանդր Թամամշյանցի դուստրը՝ Նատալյա Թամամշյանցը: Բացելով միջոցառումը Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը ամփոփ ներկայացրեց պրոֆեսոր Սերգո Երիցյանի թվով 6-րդ այցելությունը «Հայարտուն» կենտրոն, ընդգծելով, որ Սերգո Երիցյանն իր պարտքն է համարում Թիֆլիս գալ նոր գրքով ու ֆիլմով, ամեն անգամ թբիլիսահայությանը «Հայ մեծանուն գործարար-բարերարներ» շարքից ներկայացնելով արժանապատիվ հայորդիներից մեկին: Հիշատակեց պրոֆեսոր Երիցյանի անդրադարձը հայ գործարար-մեկենասներ Ալեքսանդր Մանթաշյանցի, Միքայել Արամյանցի, Հովհաննես Անանով-Հովնանյանի կյանքին ու գործունեությանը՝ ինչպես տեսաֆիլմերով, այնպես էլ հրապարակումներով, նաև գրքերով։Այս անգամ Սերգո Երիցյանը ժամանել էր Թամամշյանցների գերդաստանի մասին պատմող գրքով և 4-սերիանոց տեսաֆիլմով: Սերգո Երիցյանի Թամամշյանցների գերդաստանի մասին գիրքը նվիրված է հեղինակի ծննդյան 60-ամյակին:
Իր խոսքում հեղինակը անդրադարձ կատարեց այն անջնջելի հետքին, որ իրենց գործունեությունը ծավալելու ժամանակաընթացքում թողել են Թամամշյանցները տարբեր քաղաքներում՝ Ստավրոպոլում, Սանկտ-Պետերբուրգում, Մոսկվայում, Երևանում: գրքի լույսընծայման նպատակը եղել է հանրությանը ներկայացնել այդ գերդաստանի մարդկային լավագույն գծերի ներկապնակը: Սերգո Երիցյանն իր երախտագիտությունն ուղղեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին, ում աջակցությամբ ծնունդ են առնում նրա հայկական Թիֆլիսին և թիֆլիսահայերին առնչվող գրքերը և տեսաֆիլմերը։ «Լոռվա ձոր» հայրենակցական միության նախագահը գիրքը գրելու և տեսաֆիլմը ստեղծելու գործում ցուցաբերած աջակցության համար շնորհակալության խոսքեր ուղղեց Թիֆլիսյան հայկական հետքի գիտակ Յուրի Միկիրտումյանին, «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանին, օպերատոր-լուսանկարիչ Գևորգ Պողոսովին, լրագրող Վիկտորյա Մաքսոևային և այլոց, ում աջակցությամբ ստեղծվում են «Հայ մեծանուն գործարար-բարերարներ» շարքի գրքերն ու տեսաֆիլմերը: Այնւհետև ցուցադրվեց Թամամշյանցների գերդաստանին նվիրված վավերագրական ֆիլմերի տեսաշարից առաջին ֆիլմը: Հավարտ ֆիլմի շարունակվեց կարծիքների փոխանակումը: Իրենց տպավորությունները և ցանկությունները արձանագրեցին «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Վրաստանի հայ մտավորականների միության նախագահ Ենոք Թադևոսյանը, «Կովկասյան տուն» կենտրոնի լրագրող Վիկտորյա Մաքսոևան և ուրիշներ: Կարծիքներ հնչեցին Վերեի գերեզմանոցում Թամամշյանց ընտանիքի կառուցած «Սուրբ խաչ» եկեղեցու, Նորաշենի «Սուրբ Աստվածածին» եկեղեցու բակում հուղարկավորված Եգոր և Լիդիա Թամամշյանցների տապանաքարերի ճակատագրի մասին:
Այս շարքի գրքերից յուրաքանչյուրը նպատակ ունի մոռացությունից փրկել թիֆլիսահայ կյանքում կարևոր դերակատարություն ունեցած անհատների կյանքն ու գործունեությունը, նրանց թողած բարի հետքերը։ |
2017 թվականի նոյեմբերի 19-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կրթամշակութային և երիտասարդության կենտրոնում տեղի ունեցավ բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սերգո Երիցյանի «Հայ մեծանուն գործարար-բարերարներ» շարքից «Թամամշյանցներ. բնիկ թիֆլիսցիների գերդաստանը» գրքի շնորհանդեսը և տեսաֆիլմի ցուցադրությունը:

| Презентация книги и дебютный показ фильма |
На мероприятии присутствовали дипломаты посольства РА в Грузии, деятели тбилисской армянской общины, представители интеллигенции, представители общественности. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян почтил мероприятие своим присутствием. Специально по этому случаю в Тбилиси приехал автор книги Серго Ерицян в сопровождении продюсера фильма Армена Мурадяна и оператора Самвела Галстяна. На мероприятии присутствовала дочь Александра Тамамшева – Наталья Тамамшева. Мероприятие открыл директор отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, он вкратце представил 6-ой по счету визит профессора Серго Ерицяна в Центр «Айартун», подчеркнув, что Серго Ерицян считает своим долгом приезжать в Тбилиси с новой книгой и фильмом, каждый раз тбилисским армянам представляя достойных чад армянского народа из серии «Именитые армянские предприниматели и меценаты». Он упомянул, что Серго Ерицян освещал жизнь и деятельность предпринимателей и меценатов Александра Манташянца, Микаэла Арамянца, Ованеса Ананова-Овнаняна как в фильмах, так и в публикациях и книгах. На этот раз Серго Ерицян приехал с книгой, повествующей о роде Тамамшевых, и Говоря о книге, профессор Ерицян подчеркнул, что она рассказывает об известном роде Тамамшевых, потомки которого не только занимались предпринимательством и торговлей, но и активно осуществляли благотворительную и общественную деятельность. Они не оставались равнодушными к проблемам армян, грузин и представителей других национальностей, помогали им получить образование и улучшить условия жизни. Известный в Тбилиси род Тамамшевых, достигая больших успехов на разных поприщах, занимался благотворительностью – построил оперный театр, учебные заведения, линии водопровода, помогал в решении национальных проблем и многих социальных вопросов. В своем слове автор затронул тот неизгладимый след, который оставили за период своей деятельности Тамамшевы в разных городах – в Ставрополе, Санкт-Петербурге, Москве и Ереване. Цель публикации книги – представить общественности палитру лучших человеческих Серго Ерицян выразил благодарность предводителю Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященству Епископу Вазгену Мирзаханяну, при содействии которого рождается его армянский Тифлис и книги и фильмы, связанные с тбилисскими армянами. Глава земляческого союза «Лорва дзор» (Лорийское ущелье) выразил слова благодарности знатоку армянского наследия Тбилиси Юре Микиртумяну, руководителю центра «Айартун» Левону Чидиляну, оператору и фотографу Геворку Погосову, журналистке Виктории Максоевой и другим за помощь, оказанную в написании книги и создании фильма. При их содействии создаются книги и фильмы из серии «Именитые армянские предприниматели и меценаты». Затем состоялся дебютный показ документального фильма, посвященного роду Тамамшевых. После показа фильма продолжился обмен мнениями. Редактор газеты «Врастан» («Грузия») Серго Ерицян, не жалея сил, каждый раз приезжая в Тбилиси на презентацию своей очередной книги и фильма, объявляет о следующем проекте. По словам автора, следующая книга будет об Алиханянах. Цель каждой книги из этой серии – спасти от забытия жизнь и деятельность личностей, которые сыграли важную роль в жизни тбилисских армян, а также добрый след, оставленный ими. |
19 ноября 2017 года, в Культурно-просветительском и молодёжном центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась презентация книги доктора филологических наук, профессора Серго Ерицяна «Тамамшевы – род коренных жителей Тбилиси» из серии «Именитые армянские предприниматели и меценаты», а также показ фильма.