| ՄԱԿ-ում Վրաստանի երիտասարդության ներկայացուցիչը հանդիպեց հայ երիտասարդներին |
Դահլիճը լեփ-լեցուն էր: Հանդիպմանը ներկա էին ուսանողներ, ապագա դիմորդներ, բարձրդասարանցիներ, բազում երիտասարդներ: Միջոցառումը նախաձեռնել էր Վիրահայոց թեմի երիտասարդության հարցերի բաժինը (տնօրեն՝ Վալերի Բադալյան): Գիորգի Թումասյանը անծանոթ անուն չէր վիրահայ երիտասարդության համար: Նրա ակտիվ հասարակական գործունեությունը, կապը Հայոց Եկեղեցու և հայ համայնքի հետ, միանշանակ այն բանի հաստատումն է, որ հայ երիտասարդը իր ազգի ծնունդը լինելով հանդերձ, նաև իր ծննդավայր երկրի իսկական քաղաքացին է և Միավորված ազգերի կազմակերպությունում ներկայացնում է համայն Վրաստանի երիտասարդությանը, բարձր ամբիոնից պաշտպանում նրա շահերը: Ողջունելով հանդիպմանը ներկա երիտասարդությանը, Գիորգի Թումասյանը ներկայացրեց Միավորված ազգերի կազմակերպության կառուցվածքը, դերը միջազգային ասպարեզում, պայքարը հանուն խաղաղության, խոսեց Վրաստանի երիտասարդությանը ներկայացնելու իր գործունեության նպատակի, ուղղությունների, նաև պարտականությունների մասին: Խաղաղության հիմնադրամի նախագահի խոսքը ծավալուն էր և հագեցած: Անդրադարձ կատարելով համաշխարհային իրավիճակին, հակամարտող շրջաններին, ահաբեկչությանը ու գաղթի խնդիրներին, բանախոսը արձանագրեց նաև Վրաստանի իրավիճակը, երկրի երիտասարդությանը վերաբերող հարցերը: Իր խոսքում Գիորգի Թումասյանը կարևորեց հայ երիտասարդության դերը վրաց քաղաքացիական հասարակությունում: Արժևորելով կրթության, ինքնազարգացման նշանակությունը, Առանձնահատուկ հետաքրքրություն առաջացրեց Գիոգի Թումասյանի տեղեկատվությունը տեխնոլոգիական այն նվաճումների մասին, որոնց ցուցադրությանը ինքը ներկա է եղել: Հանդիպումը երիտասարդների մոտ առաջացրեց նաև բազում հարցեր, որոնք ուղղվեցին բանախոսին: Դրանք վերաբերում էին կրթությունը այլ երկրում շարունակելու, արտասահման աշխատանքի մեկնելու, տեղում աշխատանք գտնելու և այլ հարցերին: Հայ Երիտասարդների համար հանդիպումն անչափ հետաքրքիր էր ու արժեքավոր, քանզի նրանք հնարավորություն ունեցան իրազեկվելու այն ձգտումներին և խնդիրներին, որոնցով ապրում է ժամանակակից երիտասարդը աշխարհի տարբեր երկրներում: |
2017 թվականի նոյեմբերի 15-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ ՄԱԿ-ում Վրաստանի երիտասարդության ներկայացուցիչ, Խաղաղության հիմնադրամի նախագահ Գիորգի Թումասյանի հանդիպումը հայ երիտասարդության հետ:

| Представитель молодёжи Грузии в ООН встретился с армянской молодёжью |
Зал был полон людей. На встрече присутствовали студенты, будущие абитуриенты, старшеклассники, много молодёжи. Инициатором мероприятия выступил Отдел по делам молодёжи Епархии ААЦ в Грузии (директор – Валерий Бадалян). Имя Георгий Тумасян уже знакомо армянской молодёжи в Грузии. Его активная общественная деятельность, связь с Армянской Церковью и армянской общиной определенно подтверждают, что молодой армянин, невзирая на свою национальную принадлежность, истинный гражданин своей страны и представляет молодежь Грузии в Организации Объединенных наций, защищает ее интересы с высокой трибуны. Поприветствовав присутствующую на встрече молодёжь, Георгий Тумасян представил Выступление председателя «Фонда мира» было обширным и насыщенным. Затронув ситуацию в мире, охваченные конфликтами регионы, вопросы терроризма и миграции, докладчик также отметил ситуацию в Грузии, вопросы касающиеся молодёжи в стране. В своем выступлении Георгий Тумасян подчеркнул роль армянской молодежи в гражданском обществе Грузии. Отметив значение образования, саморазвития, молодой политолог поведал о необходимости знания государственного языка, быть интегрированным в гражданское общество. Особый интерес вызвала информация Георгия Тумасяна о тех технологических Встреча вызвала много вопросов у молодежи, которые были адресованы докладчику. Вопросы касались продолжения обучения в другой стране, работы за границей, поиска работы в стране и многого другого. Встреча оказалась очень интересной и полезной для армянской молодёжи, так как им предоставилась возможность получить информацию о тех стремлениях и задачах, которыми живет современная молодежь в разных странах мира. |
15 ноября 2017 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась встреча представителя молодёжи Грузии в ООН, председателя «Фонда мира» Георгия Тумасяна с армянской молодёжью.