2017 թվականի նոյեմբերի 29-ին, Ախալքալաքի շրջանային վարչության «Ապագայի տուն» կենտրոնում կազմակերպվել էր Հայոց Հացին և Լավաշին նվիրված գեղեցիկ միջոցառում։
Միջոցառմանը ներկա էին Արժանապատիվ Տեր Եղիշե ավագ քահանա Հարությունյանը և Ախալքալաքի ու հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանը: Տոնահանդեսին իրենց ներկայությունն էին բերել տեղի շրջանային ժողովի նախագահ Նաիրի Իրիցյանը, քաղաքապետ Յուրիկ Ունանյանը, շրջանային վարչության սպորտի և երիտասարդության բաժնի ղեկավար Վալերի Ստելմաշով, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ծնողներ, հյուրեր, հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Դահլիճը ձևավորված էր միջոցառման բովանդակությանը հարիր: Ցուցադրված էին հացի, ի մասնավորի լավաշի թխման բոլոր պարագաները: Ազգային տարազով զուգված երեխաները ներկայացրեցին հացի պատրաստման ողջ գործընթացը՝ խմորը հունցելուց մինչև թոնրի մեջ թխելը: Միաժամանակ հնչեցին ասույթներ՝ նվիրված հանապազօրյա սուրբ հացին: Միջոցառումը հագեցած էր Հայոց լավաշին նվիրված գեղեցիկ բանաստեղծական ստեղծագործություններով ու երգերով։
Միջոցառման ավարտին արժանապատիվ Տեր Տաթև քահանան հանդես եկավ օրհնության խոսքով, իր գոհունակությունը հայտնեց Ապագայի տան ողջ անձնակազմին ու շնորհաշատ սաներին` գեղեցիկ ու յուրահատուկ միջոցառում կազմակերպելու և ներկայացնելու համար։ Տեր Հայրը հիշեցրեց բոլորին, որ Հացի սրբությունը առավելապես արտացոլված է եկեղեցական Սրբազան ծիսակարգում` Սուրբ Հաղորդության պարագայով և մեկ անգամ ևս հորդորեց բոլորին մշտապես ներկա լինել Սուրբ Պատարագի խորհրդին։

On November 29, 2017, the Home of the Future Center of Akhalkalaki regional administration hosted an event dedicated to Armenian lavash bread.
In attendance were Rev. Father Yeghishe Harutyunyan and Rev. Father Tatev Marukyan, Pastor of Akhalkalaki and nearby villages. Chairman of Municipality Assembly (Sakrebulo) Nairi Iritsyan; Mayor Yuri Hunanyan; Valery Stelmashov, Head of Department of Sport and Youth Affairs of regional administration; high-ranking officials, parents, guests and civil society members also attended the celebration.
The hall was decorated accordingly. Baking tools and utensils required for baking bread, particularly Armenian lavash, were shown. Children dressed in national costumes, demonstrated the Armenian lavash baking process – from kneading bread dough to baking it in tonir (a clay oven). Sayings associated with daily bread were read. The event was adorned with beautiful poems and songs dedicated to Armenian lavash.
At the conclusion of the event, Father Tatev offered his blessings; he extended his words of appreciation to the staff and talented students of the Home of the Future Center for organizing this beautiful and original event. Father Tatev reminded the congregation that the sanctity of bread is depicted in the Sacrament of Holy Communion, and exhorted the people present always to attend the Divine Liturgy.