| «Արժանի պարգև և համալրում» |
Մեդալի և անդամատոմսերի հանձնմանն էր նվիրված Նինոծմինդայի «Ռաֆայել Ջավախ» կրթամշակութային կենտրոնի դահլիճում կայացած հանդիսույթը, որը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 11-ին: Միջոցառումը բացեց, հյուրերին ողջունեց և պարգևները հանձնեց կենտրոնի ղեկավար,ՎՀԳ «Վերնատուն» միության նախագահ Ժորա Սնխչյանը: Օրհնության և շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկավ Վիրահայոց թեմի Նինոծմինդայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու և շրջանի հայության հոգևոր հովիվ Տեր Արմաշ քհն Պողոսյանը: Ներկաները լսեցին տեղեկատվություն պարգևի արժանացած գրողների ստեղծագործական ուղու, տպագրած գրքերի, հայապահպանության գործում ունեցած հաջողությունների, հայ և վրաց ժողովուրդների բարեկամության քարոզչության ծիրում վարած աշխատանքի մասին:
Միջոցառմանը մասնակցում էին վիրահայ գրողներ, մտավորականեր, շրջանի ղեկավարներ, այլևայլ բնագավառների աշխատողներ, կենտրոնի խմբավարներ և սաներ:Նրանք՝ Սամվել Իրիցյանը, Կորյուն Բասենցյանը, Դիվին Քաշանյանը,Հմայակ Գրիգորյանը և այլք, ջերմորեն շնորհավորեցին արժանիներին՝ բարձր պարգևի համար: Հանդիսույթին Կենտրոնի ասմունքի ստուդիայի սաները (ղեկավար՝ Սաթիկ Սնխչյան) և երգչախումբն ու մենակատարները (խմբավար՝ Իրինա Ղարսլյան) հանդես եկան վիրահայ գրողների ստեղծագործությունների ասմունքով, երգչախմբային և ազգային երգերով: Միջոցառումն ավարտվեց հյուրասիրությամբ: |
2017-ը բարեբեր տարի եղավ վիրահայ գրողների համար: ՀՀ սփյուռքի նախարարի և Հայաստանի գրողների միության որոշմամբ ՎՀԳ «Վերնատուն» միության անդամ Հովհաննես Մարիկյանը պարգևատրվեց «Մայրենիի դեսպան» մեդալով, իսկ Ջավախքի բաժանմունքի ղեկավար Ալբերտ Իսոյանը և Ջավախքի բաժանմունքի պոեզիայի բաժնի վարիչ Գևորգ Հայասան ընդունվեցին ՀԳՄ և ստացան անդամատոմսեր:

| «Достойная награда и пополнение» |
По случаю вручения медали и членских билетов 11 ноября в Культурно-просветительском центре «Рафаэль Джавах» в Ниноцминда состоялось торжественное мероприятие. Руководитель центра, председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Духовный пастырь местных армян и церкви Сурб Саркис в Ниноцминда при Епархии ААЦ в Грузии, о. Армаш Погосян преподал благословение и выступил с поздравительным словом. Присутствующие выслушали информацию о творческом пути, изданных книгах, успехе в деле сохранения армянства, деятельности на стезе проповедничества армяно-грузинской дружбы писателей, которые удостоились награды. Альберт Исоян (Сатха), Геворг Айаса (Мерения) и Ованес Марикян (Эштия), в своих выступлениях выразили глубокую благодарность вышестоящим ведомствам и Союзу «Вернатун» за награду и высокое доверие.
В ходе мероприятия выступили воспитанники Студии художественного чтения (руководитель – Сатик Снхчян), хор и солисты (хормейстер – Ирина Карслян), продекламировав произведения армянских писателей Грузии и исполнив хоровые и национальные песни. В конце мероприятия состоялось угощение. |
2017 год был плодотворным для армянских писателей Грузии. По решению министра Диаспоры РА и Союза писателей Армении, член Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Ованес Марикян был награжден медалью «Посол родного языка», а руководитель подразделения в Джавахети Альберт Исоян и руководитель отдела поэзии подразделения в Джавахети Геворк Айаса были приняты в Союз писателей Армении и получили членские билеты.