| «Արժանի պարգև և համալրում» |
Մեդալի և անդամատոմսերի հանձնմանն էր նվիրված Նինոծմինդայի «Ռաֆայել Ջավախ» կրթամշակութային կենտրոնի դահլիճում կայացած հանդիսույթը, որը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 11-ին: Միջոցառումը բացեց, հյուրերին ողջունեց և պարգևները հանձնեց կենտրոնի ղեկավար,ՎՀԳ «Վերնատուն» միության նախագահ Ժորա Սնխչյանը: Օրհնության և շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկավ Վիրահայոց թեմի Նինոծմինդայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու և շրջանի հայության հոգևոր հովիվ Տեր Արմաշ քհն Պողոսյանը: Ներկաները լսեցին տեղեկատվություն պարգևի արժանացած գրողների ստեղծագործական ուղու, տպագրած գրքերի, հայապահպանության գործում ունեցած հաջողությունների, հայ և վրաց ժողովուրդների բարեկամության քարոզչության ծիրում վարած աշխատանքի մասին:
Միջոցառմանը մասնակցում էին վիրահայ գրողներ, մտավորականեր, շրջանի ղեկավարներ, այլևայլ բնագավառների աշխատողներ, կենտրոնի խմբավարներ և սաներ:Նրանք՝ Սամվել Իրիցյանը, Կորյուն Բասենցյանը, Դիվին Քաշանյանը,Հմայակ Գրիգորյանը և այլք, ջերմորեն շնորհավորեցին արժանիներին՝ բարձր պարգևի համար: Հանդիսույթին Կենտրոնի ասմունքի ստուդիայի սաները (ղեկավար՝ Սաթիկ Սնխչյան) և երգչախումբն ու մենակատարները (խմբավար՝ Իրինա Ղարսլյան) հանդես եկան վիրահայ գրողների ստեղծագործությունների ասմունքով, երգչախմբային և ազգային երգերով: Միջոցառումն ավարտվեց հյուրասիրությամբ: |
2017-ը բարեբեր տարի եղավ վիրահայ գրողների համար: ՀՀ սփյուռքի նախարարի և Հայաստանի գրողների միության որոշմամբ ՎՀԳ «Վերնատուն» միության անդամ Հովհաննես Մարիկյանը պարգևատրվեց «Մայրենիի դեսպան» մեդալով, իսկ Ջավախքի բաժանմունքի ղեկավար Ալբերտ Իսոյանը և Ջավախքի բաժանմունքի պոեզիայի բաժնի վարիչ Գևորգ Հայասան ընդունվեցին ՀԳՄ և ստացան անդամատոմսեր:

| A Well-Deserved Award and Replenishment |
On November 11, the Rafael Javakh Cultural Educational and Youth Center in Ninotsminda hosted an event, during which Hovhannes Marikyan was awarded with the medal, Gevork Hayasa and Albert Isoyan received a membership card. The honorary ceremony was performed by Director of the Rafael Javakh Cultural and Educational Center, President of Vernatun Union of Armenian Writers of Georgia, Zhora Snkhchyan, who gave Rev. Father Armash Poghosyan, Pastor of Surb Sargis Church and Armenians in Ninotsminda (Samtskhe-Javakheti and Tsalka's General Prelacy of the Armenian Diocese in Georgia), offered his blessings and made congratulatory remarks. The attendees were briefed on the career of the award-winning writers, the books they have published, their activities for preservation of the Armenian identity, their propaganda efforts that aim at strengthening of the friendly Armenian-Georgian relations.
In attendance were the Armenian writers of Georgia, intellectuals, heads of regional administration, workers in other fields, the Center’s students and teachers. Samvel Iritsyan, Koryun Basentsyan, Divin Kashanyan, Hmayak Grigoryan and others congratulated the writers of receiving the high award. The event featured sensational performances by the choir and soloists of Rafael Javakh Center (lead by I. Karslyan), as well as members of the recitation club (lead by S. Snkhchyan), who recited the works of the writers. A reception followed. |
Indeed, 2017 has proved to be a fruitful year for the Armenian writers of Georgia. By the decision of Minister of Diaspora of the Republic of Armenia and the Writers’ Union of Armenia, a member of the “Vernatun” Union of Armenian Writers of Georgia, Hovhannes Marikyan was awarded with the “Ambassador of the Mother Language” Medal; while Head of Javakheti Department Albert Isoyan and Head of Poetry Division in Javakheti Department Gevork Hayasa were accepted into the Writers’ Union of Armenia and received a membership card.