| განზოგება საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში |
მორწმუნეებით სავსე თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ეკლესიაში საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო წინამძღოლობით შესრულდა „დასვენების“ ღვთისმსახურება. მეუფე ვაზგენმა აკურთხა დამსწრეები და ისაუბრა დღის საიდუმლოზე. მეუფემ მორწმუნეებს უსურვა სიყვარულითა და რწმენით გაიარონ დიდი „სურბ გევორგ საკათედრო ეკლესიაში დღესასწაულის სიხარული შეივსო თბილისის 103-ე ქართულ-სომხური საჯარო სკოლის V-XII წელსაც დაცული იქნა განზოგებასთან დაკავშირებული ქადისა და კვერების გამოცხობის ტრადიციისადმი ერთგულება, საქართველოს სომხებში ეს ტრადიცია თანდათანობით გადაიქცა ქადის ფესტივალად. მორწმუნეები ღვთისმსახურებაზე მოსულნი იყვნენ ქადის სხვადასხვა სახეობით ხელდამშვენებულნი.
განზოგების დღე განსაკუთრებული პომპეზობით და ქადის ფესტივალით აღინიშნა სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალურ ვიკარიატში. ახალქალქის „სურბ ხაჩ“ მთავარ ეკლესიაში ახალქალაქისა და მიმდებარე სოფლების სულიერმა მოძღვრებმა ღვთისმსახურება ჩაატარეს, შემდეგ ცერემონიალი გაგრძელდა მიჯინქის და ტრადიციული „სომხური ქადის“ ფესტივალის შესახებ მოკლე მიმოხილვით, რომელსაც მოჰყვა ახალქალაქის რაიონის გამგეობის მუსიკალური სკოლის გუნდის გამოსვლა. საკონცერტო ნაწილის შემდეგ ეკლესიის მოყვარულ ქალბატონთა დამზადებული ფესტივალის მონაწილე ქალბატონებმა და გოგონებმა სიგელების გარდა სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატისგან მიიღეს ხატები. განზოგების დღე დასვენების ღვთისმახურებით და ქადის ფესტივალით აღინიშნა ასევე არაგოვასა და დილისკის სულიერ ინსპექციებში. ტრადიციის თანახმად, ახალციხის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ეკლესიაში მორწმუნეებმა მონაწილეობა მიიღეს საღამოს ღვთისმსახურებაში, შემდეგ ჩატარდა ტრადიციად ქცეული ქადის ფესტივალი. სულიერმა მამებმა აკურთხეს ახალციხის ეკლესიის მოყვარული ქალბატონების გამომცხვარი ქადები, რომელიც დაურიგდა ხალხს, მათ საზეიმო განწყობა შეუქმნეს. განზოგების მომდევნო დღეს, 8 მარტს, ხალხმრავლობა იყო ნინოწმინდის „სურბ სარგის“ ეკლესიაში. დასვენების ღვთისმსახურების შემდეგ აკურთხეს საკონკურსო ქადები, რომელიც წარდგენილ იქნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „რაფაელ ჯავახ“ ცენტრში ორგანიზებულ „სომხური ქადის“ ფესტივალ-კონკურსზე.
დღე საზეიმო იყო ასევე წალკის რაიონის სოფლების სომხობის და ასპინძის რაიონის სოფელ დამალას მოსახლეობისთვის, სადაც საეკლესიო ცერემონიის შემდეგ მოსახლეობას დაურიგდა ეკლესიის მოყვარულ ქალბატონთა გამომცხვარი და ნაკურთხი ქადები. განზოგება აღინიშნა ასევე ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ალექსანდრე მანთაშიანცის სახელობის დღესასწაული პირველად საზეიმოდ აღინიშნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ქალაქ რუსთავის „სურბ გრიგორ ნარეკაცი“ სასულიერო, საგანმანათლებლო, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრში. დამსწრეებს ინფორმაცია მიეწოდა დღის საიდუმლოზე და საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში დამკვიდრებულ ქადის ფესტივალზე. ადგილობრივებს გაუმასპინძლდნენ მორწმუნეთა მოტანილი და ნაკურთხი ქადებით. რეგიონებში, ეკლესიების ეზოებში მხიარული ცეკვა-სიმღერა გაჩაღდა, რაც წარმოადგინეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეგიდით მოქმედმა სიმღერისა და ცეკვის გუნდებმა, რითაც დღე მეტად საზეიმო გახდა, რაც დიდი მარხვის მეორე ნახევრის რწმენით და ლოცვით გავლის და ქრისტიანული სიყვარულით ბრწყინვალე აღდგომის დახვედრის საწინდარია. |

| The Mid-Lent Celebration in the Armenian Diocese in Georgia |
Under the leadership of the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, Requiem Service was performed in the Saint Gevorg Cathedral in Tbilisi, which was full of faithful. The Diocesan Primate offered his blessings to the attendees and touched upon the mystery of the day. Bishop Vazgen Mirzakhanyan wished faithful to pass with Love and Faith the second half of the Great Lent, which will The joy of the feast in the Saint Gevorg Cathedral was added with the prayers of students from fifth to twelfth grades of N103 Staying true to the folk tradition of baking bagharj or gata, in the circles of Georgian-Armenians it has turned to the Armenian Gata Festival. The faithful came to Divine Service with various types of gata, specially cooked for that day. Year by year the number of festival participants increases, enriching the Armenian gata assortment. The The feast of the Mid-Lent was solemnly celebrated also in the Saint Etchmiadzin Church in Avlabari. Here also girls, wearing Armenian national clothing, delivered gatas to The Mid-Lent was celebrated with the special luxury and Gata festival in the Samtskhe-Javakheti and Tsalka’s General Prelacy. The pastors of Akhalkalaki and neighboring villages performed Requiem Service in the Surb Khach (The Saint Cross) Church, in Akhalkalaki. The ritual was continued with the brief overview of the Mid-Lent feast and traditionally held Armenian gata festival, immediately after which the School Choir of the Akhalkalaki Regional Department performed songs. After the end of the concert, the blessing of gatas baked by the church-loving women, were performed. Everyone was surprised by the beauty and charm of the presented gatas. Women and girls participating in the festival, besides letters of appreciation received icons from the Samtskhe-Javakheti and Tsalka’s General Prelacy. The Mid-Lent day whit the Requiem Service and Armenian Gata festival was celebrated also in the Pastorates of Agrova and Diliska. According to the tradition, faithful participated in the Evening Service in the Saint Gregory the Illuminator Church, in Akhaltsikhe. After the Evening Service traditional Gata On the next day of Mid-Lent, on 8 March, a large crowd gathered in Saint Sargis Church, in Ninotsminda. After the Requiem Service gatas were blessed and presented to the Armenian gata festival competition organized by “Rafael Javakh” Center of the Armenian Diocese of Georgia. The festival continued in the yard of the center. While the competition commission was determining the best gatas, the Choir and the Dance ensemble performed concert for the people. The winners got diplomas and gifts.
The Mid-Lent was celebrated also in Surb Prkich (The Holy Savior) Church, in Batumi. Artistic groups of the Alexander Mantashyants Center of Armenian Diocese in Georgia participated to the feast and with their songs and dances cheer up attendees. Armenian gata was delivered to faithful here too. The Feast was celebrated in the “Saint Gregory of Narek” spiritual, educational and youth Center of the Armenian Diocese in Georgia in Happy songs and dances started in yards of the churches, in the regions. The song and dance groups, adjunct to the Armenia Diocese in Georgia, made the day really festive. The celebration became the guarantee for passing the second half of the Great Lent with faith and prayer and greeting the Easter with the Christian Love. |