| სუსანა მკრტჩიანის მინიატურული ფერწერა ბიბლიურ თემებზე |
ცნობილი მრავალ ჟანრში მოღვაწე მხატვარი ხელოვნების მოყვარული საზოგადოების წინაშე წარსდგა ქსოვილზე შესრულებული მინიატურული ნამუშევრებით, რაც მისი უსაზღვრო ნიჭის მშვენიერი გამოვლინებაა. ქსოვილზე ფართო პალიტრით წარმოდგენილი იყო მაცხოვრის ცხოვრება, მისი ამ ქვეყნად მოვლინების ხარებიდან ზეცაში ამაღლებამდე, გამოფენის სახელწოდების ჰარმონიაში - “ ხარებიდან ამაღლებამდე, ანუ დიდ მარხვამდე“.
თავისი დასწრებით გამოფენას პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სუსანა მკრტჩიანი უცნობი არ იყო თბილისის სომხური სათვისტომოსთვის. მხატვრის ნამუშევრები ქანდაკების და ფერწერის უნიკალური სინთეზია, ოსტატურად შესრულებული პრინციპულად რთული და შრომატევადი პროცესის მშვენიერი ნიმუშები. ბარელიეფური ნამუშევრების შემდეგ დამთვალიერებელს ჰქონდა მხატვრის შემოქმედებით სამყაროსთან შეხების დიდი სურვილი, რაც განხორციელდა ქალბატონი სუსანას განზრახვით სპეციალურად თბილისელი სომეხი დამთვალიერებლისთვის შესრულებული მინიატურული ფერწერით.
გამოფენა გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა ლევონ ჩიდილიანმა, წარმოადგინა მხატვრის შემოქმედებითი ფართო სამყარო, ბუნებით მინიჭებული ნიჭი. საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს პირველმა მდივანმა არტურ სუსანა მკრტჩიანი, ვისი ნამუშევრები გამოფენილი ყოფილა მსოფლიოს ორმოცამდე ქვეყანაში, მადლიერების სიტყვით მიმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს, „ჰაიარტუნ“ კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ ცენტრს, მისი ნამუშევრების ამ ცენტრში მეორედ გამოფენისთვის. ნიჭიერმა მხატვარმა დიდი სიყვარულით ეპარქიას აჩუქა მისი ხელით დამზადებული ბაირაღი, მეუფე ვაზგენს და ლევონ ჩიდილიანს კი „ნარეკის“ ბოლო გამოცემა.
დიდი პასუხისმგებლობით და განსაკუთრებული სიყვარულით მომზადებულ გამოფენაზე მხატვარი ჩამოვიდა თავისი ოჯახის წევრებთან ერთად და იმედი გამოთქვა, რომ კვლავ შეხვდება თბილისის ხელოვნების მოყვარულ საზოგადოებას, ამჯერად ზეთის საღებავებით შესრულებული ტილოებით. |

| Миниатюрная живопись Сусанны Мкртчян на Библейские темы |
Известная художница, работающая в нескольких жанрах, представила любителям искусства свои работы в жанре миниатюры, что стало великолепной демонстрацией ее безграничного таланта. Широкой палитрой на ткани была представлена жизнь Сына Божьего – с благой вести о рождении Иисуса Христа до Вознесения Иисуса Христа на небо, что было созвучно названию выставки: «От Благовещения к Вознесению или Великий пост».
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян Имя Сусанна Мкртчян уже знакомо тбилисской армянской общине. Будучи своеобразным синтезом скульптуры и живописи, произведения художницы являются замечательными плодами сложного и трудоемкого процесса, в них ощущается полет мысли и профессионализм. После ее барельефных работ, присутствовало большое желание приобщиться к творчеству художницы, что осуществилось по задумке г-жи Сусанны посредством выставки миниатюрной живописи, организованной специально для тбилисских армянских посетителей.
Выставку открыл директор отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, он представил широкое творчество художницы, её природный талант. Первый секретарь посольства РА в Грузии, Артур Саркисян, художник-миниатюрист Сусанна Мкртчян, работы которой демонстрировались в 40 странах мира, выразила свою глубокую благодарность предводителю Епархии ААЦ в Грузии и действующему под эгидой Епархии центру «Айартун», за повторную организацию выставки ее работ в этом зале. Одаренная художница с радостью подарила епархии созданный её руками хачкар, на котором изображен Св. Саргис, а Епископу Вазгену и Левону Чидиляну преподнесла экземпляры последнего переиздания «Нарек»-а.
На выставку, подготовленную с большой ответственностью и особой любовью, художница приехала вместе с семьей, она выразила надежду, что вновь встретится с тбилисскими любителями искусства, и на этот раз представит картины маслом. |