| თბილისის სომხური თეატრი სტუმრობდა თუმანიანის სახლში |
შეხვედრას ესწრებოდნენ თბილისის ხელოვნების მოყვარული საზოგადოების ღონისძიებას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. ღონისძიების ინიციატორები და ორგანიზატორები იყვნენ ასოციაცია „სომხური სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი საქართველოში“ და თბილისის „სურბ გევორგ საკათედრო ეკლესიის მოყვარულ ქალთა კავშირი“, "ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრთან თანამშრომლობით.
„სომხური სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი საქართველოში“ ასოციაციის თავმჯდომარემ, პროფესორმა ემა ახტიანმა ხაზი გაუსვა სამეცნიერო ცენტრის საქმიანობის იმ მიმართულებას, რომლის მიზანი ეროვნულ სტრუქტურებთან და სათვისტომოს წევრებთან კითხვა-პასუხის ფორმატში მოწყობილი შეხვედრებია, რომლებიც ხელს უწყობს ამ სტრუქტურების პროგრამების სწორად განსაზღვრას. თეატრის მოყვარულებს, ვინც შვიდი წლის განმავლობაში ნოსტალგიით ელის საკუთარ სამხატვრო ხელმძღვანელმა ხაზგასმით ისაუბრა ბოლო წლების აქტიური შემოქმედებითი საქმიანობის შესახებ - პრემიერებით, გასტროლებით, ფესტივალებში მონაწილეობით, ჯილდოებით და სიგელებით. არმენ ბაიანდურიანმა სიტყვის დასასრულს მიულოცა თეატრის წამყვან მსახიობს, მელანია ბარსეღიანს, სომხეთის რესპუბლიკის დამსახურებული მსახიობის წოდების მინიჭება, რაც დამსწრეებმა მიიღეს თბილი ოვაციებით.
ღონისძიება შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. მეუფემ ხაზი გაუსვა თეატრის - თავის მაყურებელთან უშუალოდ კონტაქტის, მისი შეფასების და აზრის გაგების საჭიროებას. მეუფე ვაზგენმა აღნიშნა ამ კულტურული კერის მნიშვნელობა ეროვნული ხელოვნების განვითარების, სომხურ-ქართული კულტურული კავშირების გაღრმავების და თბილისელი სომხების თვითმყოფადობის შენარჩუნების საქმეში. ეპარქიის წინამძღვარმა ისაუბრა საზოგადოების ყველა ფენის ხელოვნების ამ სახეობასთან დაახლოების, სასცენო ხელოვნების მიმართ სიყვარულის შთაგონების საჭიროებას, რომელშიც ჩაერთვება ეპარქია, თავისი სულიერი მსახურებით და საერო პერსონალით. ბოლოს მეუფე ვაზგენმა დაფასების სიტყვა თქვა ერის ცნობილი შვილის, აქტიური საზოგადო მოღვაწის ალექსანდრე უთმაზიანის მისამართით, თბილისის სომხური სათვისტომოსა და თუმანიანის სახლში თოჯინების თეატრის ჩამოყალიბების საქმეში შეხვედრას დეკლამაციით, სიმღერით და გამოსვლებით, მხატვრული იმპულსი შესძინეს ღვაწლმოსილმა მსახიობებმა რობერტ ჰოვანისიანმა, მელანია ბარსეღიანმა, რომა მათიაშვილმა, ლევონ უზუნიანმა, ნანო პოღოსიანმა, ჰენრიხ პეტროსიანმა და სხვებმა, თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელმა "ოვანეს თუმანიანის სახლს" აჩუქა დიდი ლორელის სახელობის ყოფილ ბიბლიოთეკაში დაცული ოვანეს თუმანიანის უძველესი ფოტოსურათი, რომლის ადგილი ნამდვილად მისი სახლ-მუზეუმია. |

| Тбилисский армянский театр в доме Туманяна |
На встрече присутствовал тбилисские армянские ценители искусства, поклонники старого армянского театра, представители интеллигенции, руководители общинных Мероприятие почтил своим присутствием предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Инициаторами и организаторами встречи выступили Общественная ассоциация «Армянский научно-исследовательский центр в Грузии» и Союз церквелюбивых женщин при церкви Сурб Геворг г. Тбилиси, при содействии Научно-культурного и молодёжного центра «Дом Ованеса Туманяна».
Эмма Ахтян, профессор, председатель ассоциации «Армянский научно-исследовательский центр в Грузии», в своем слове выделила одно из направлений деятельности научного центра, целью которого является организация встреч в формате «вопрос-ответ» с членами общины и национальных структур, способствующих правильному определению программ этих структур. Уже семь лет подряд живущие с тоской по просмотру спектакля в родном театре Художественный руководитель подчеркнул активную творческую деятельность театра за прошедшие годы, были дебюты, гастроли, принимали участие в фестивалях, получали награды и дипломы. Своё слово Армен Баяндурян завершил поздравлением ведущей актрисы театра Мелании Барсегян с присуждением звания заслуженной артистки РА, что было принято с восторгом.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии подвел итоги мероприятия. Епископ Вазген подчеркнул необходимость непосредственного общения между театром и зрителем, знания его оценки и мнения. Владыка придал большое значение этому древнему дому культуры в развитии национального искусства, углублении армяно-грузинских культурных связей и сохранении национальной идентичности тбилисских армян. Предводитель Епархии подчеркнул необходимость приблизить этот вид искусства ко всем слоям населения, вселить любовь к сценическому искусству, во что будет вовлечена Епархия вместе с духовными лицами и сотрудниками. В конце Владыка выразил слова признательности известному армянину, активному Речь, декламация и песни заслуженных артистов Роберта Ованесяна, Мелании Барсегян, Ромы Матиашвили, Левона Узуняна, Нано Погосян, Генриха Петросяна наполнили встречу духом творчества. В конце художественный руководитель театра подарил центру «Дом Ованеса Туманяна» старинную фотографию Ованеса Туманяна, хранившуюся в бывшей библиотеке Великого лорийца, которой место в его доме-музее. |