| შეხვედრა ქართულ ენაში მომზადების პროგრამის სომხურენოვან სტუდენტებთან |
შეხვედრა ინიცირებული იყო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების მიერ. განყოფილების დირექტორი ვალერი ბადალიანი მიესალმა დამსწრეებს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევა გადასცა მათ. განყოფილების დირექტორმა ახალმოსულებს გააცნო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის, კერძოდ ახალგაზრდობის განყოფილების, საქმიანობის მიმართულებები, მიზნები პროგრამები.
ჰარუთიუნ მალხასიანმა და სტეპან ევაჯაიანმა ისუბრეს თავიანთი ინიციატივის ეფექტიანობასა და მხარდაჭერაზე. ხაზი გაუსვეს თბილისის სხვა უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტების და ახალგაზრდობის განყოფილების კოორდინატორის ნინა სეროპოვას სასწავლო კურსების გაგრძელების მზაობას. გაიჟღერა ინიცატივამ - სასწავლო კურსები დაიწყოს მათემატიკისა და ინგლისური ენის პროგრამით, მეორე სემესტრში გაფართოების ტენდენციით.
გარდა ცოდნის გაღრმავებისა და ქართული ენის ფლობის დონის ამაღლებისა, აღნიშნული კურსები სომეხი სტუდენტი ახალგაზრდებისთვის კონსოლიდაციის და ეკლესიის მოყვარული საქმიანობის პლატფორმად იქცევა. მოხალისეთა მიერ წამოწყებული კურსები დაიწყო 13 ოქტომბერს, ინგლისური ენის მეცადინეობით. |

| Meeting with Armenian Students and Youth Enrolled in Preparatory Program |
The initiative to this meeting came from the Youth Department of the Armenian Diocese in Georgia. The Youth Department Director, Valery Badalyan, welcomed everyone and transmitted to the Armenian students studying at different higher education institutions and youth enrolled in preparatory program the blessings and good wishes of the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan. The Youth Department Director told the newcomers about the activity directions, projects and objectives of the Armenian Diocese in Georgia and in particular the Youth Department.
Harutyun Malkhasyan and Stepan Evajyan spoke about the results of their initiative and provided support. Appreciating the Armenian students of other higher education institutions in Tbilisi, as well as Nina Seropova, Students Activities Coordinator, who had joined the initiative, for their readiness to continue the courses, the attendees proposed to hold volunteer training courses covering mathematics and general English, with a tendency to expand in the second half of the year.
In addition to deepening of knowledge and improving Georgian language skills, the training courses will unite the Armenian students and can be a platform for their pro-national efforts and love for the Armenian Church. The volunteer training courses kicked off on October 13 with an English lesson. |