2017 წლის 7 ოქტომბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრში გაიმართა პირველი ლიტერატურული საღამო, რუბრიკით „ვკითხულობთ თუმანიანს“. ღონისძიებას ესწრებოდნენ სომეხი და ქართველი მწერლები, მთარგმნელები, მეცნიერები. დამსწრეებს გადასცა რა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევა, ღონისძიება გახსნა ცენტრის ხელმძღვანელმა გისანე ჰოვსეფიანმა, ვინც წარმოადგინა თუმანიანის სახლის, მისი შეძენის და საქართველოს სომეხთა ეპარქიისთვის მისი ჩუქების ისტორია. ცენტრის საქმიანობაზე საუბრისას, მომხსენებელმა ხაზი გაუსვა იმას, რომ ცენტრის პრიორიტეტული მიზანი ამ სახლის ოდინდელი თუმანიანისეული სიყვარულისა და მეგობრობის ატმოსფეროს აღდგენაა. „დღეს ამ სახლში არიან ისინი, ვინც ასი წლის წინაც აქ იქნებოდნენ, თუმანიანის თანამედროვეები რომ ყოფილიყვნენ. „მადლიერნი ვართ ერის დიდი ქველმოქმედების, საქართველოს სომეხთა ეპარქიისა, ეპარქიის წინამძღვრის სახით, იმისთვის, რომ თუმანიანის სახლის კარი ისევ გაიხსნა და ჩვენ გაგვხადა თუმანიანისეული დიდი საიდუმლოს აღორძინების თანამონაწილე და მოწმე“, - აღნიშნა გისანე ჰოვსეფიანმა.
ცენტრს სტუმრებისთვის სურპრიზი-საჩუქრები ჰქონდა მომზადებული - თუმანიანის ტაეპებით „საჩუქარ- პერგამენტები", რაც მკითხველს უნებლიედ ტაეპის ინტერპრეტაციისკენ უბიძგებდა, რომ ეთქვათ თავიანთი სურვილები თუმანიანის სახლის, ცენტრის და სამომავლო თანამშრომლობის პროგრამებზე.
საღამოს განმავლობაში წაიკითხეს ასევე პოეტის, მთარგმნელის ანაჰიტ ბოსტანჯიანის მისასალმებელი სიტყვა თუმანიანის სახლის ხელახალ გახსნასთან დაკავშირებით, სამწუხაროდ პოეტმა ვერ იცოცხლა სახლის გახსნამდე. მისი ხსოვნის პატივსაცემად გადაწყდა მომდევნო შეხვედრა მიეძღვნას ანაჰიტ ბოსტანჯიანის ნაწარმოებს.
პოეტმა, მთარგმნელმა გივი შაჰნაზარმა სომხურის პარალელურად წაიკითხა ტაეპების ქართული თარგმანები. „ეს სახლი სიყვარულის, მეგობრობის კერა იყო, და ძალზედ სასიხარულოა, რომ ჩვენს საყვარელ თბილისში აღდგება თუმანიანის კეთილი ტრადიცია“, - განაცხადა გივი შაჰნაზარმა.
ღონისძიების დროს შემოთავაზებულ იქნა ლიტერატურული ნამუშევრების კითხვისადმი მიძღვნილი შეხვედრებს მიეცეს უწყვეტი ხასიათი. მწერალმა, მთარგმნელმა არტემ გრიგორენცმა გააჟღერა წინადადება - ინტერნეტში შეიქმნას სივრცე - ცენტრის გარშემო კონსოლიდირებული ინტელიგენციის წარმომადგენლების ნამუშევრების გასაჯაროების და განხილვისთვის.
აქვე დავძენთ, რომ ოფიციალური გახსნის შემდეგ, თანდათან ივსება "ოვანეს თუმანიანის სახლი" ცენტრის ბიბლიოთეკა. მერუჟან შაუმიანმა, თუმანიანის ტაეპის წაკითხვის შემდეგ, ცენტრს აჩუქა შვიდი დასახელება წიგნი, მათ შორის ვალერი ბრიუსოვის შედგენილი „სომხური ანთოლოგიის“ 1915 წლის გამოცემა.

7 октября 2017 года, в Научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна» при Епархии ААЦ в Грузии состоялся первый литературный вечер под названием «Читаем Туманяна». На мероприятии присутствовали армянские и грузинские писатели, переводчики, ученые и деятели искусства. Передав присутствующим благословение предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, мероприятие открыла руководитель центра «Дом Ованеса Туманяна» Гисане Овсепян. Она представила историю квартиры Туманяна, ее приобретения и как она была передана в пользование Епархии ААЦ в Грузии. Затронув деятельность центра, докладчица подчеркнула, что одна из приоритетных задач центра – это восстановление туманяновской атмосферы любви и дружбы, которая присутствовала здесь когда-то. «Сегодня в этом доме присутствуют те, кто был бы здесь и сто лет назад, если бы они были современниками Туманяна. Мы глубоко признательны армянским благотворителям, Епархии ААЦ в Грузии в лице предводителя Епархии, за то, что Дом Ованеса Туманяна вновь раскрыл двери, чтобы сделать нас участниками и свидетелями возрождения великого замысла Ованеса Туманяна,» - сказала Гисане Овсепян.
Неожиданным подарком для гостей со стороны центра стали «подарочные свертки» с четверостишиями Туманяна, невольно провоцирующие читателя их комментировать, с идущими из глубины сердца словами говорить о доме, центре и предстоящих программах сотрудничества.
В ходе вечера было зачитано поздравительное обращение поэтессы и переводчицы Анаит Бостанджян по случаю открытия Дома Ованеса Туманяна. К сожалению, поэтесса не дожила до дня открытия дома, но было предложено следующую встречу посвятить произведениям Анаит Бостанджян, как дань уважения ее памяти.
Поэт и переводчик Гиви Шахназари параллельно с армянским вариантом зачитал грузинский перевод четверостиший. «Этот дом был очагом любви и дружбы, и безумно радует тот факт, что в нашем любимом городе Тбилиси возрождаются добрые традиции Ованеса Туманяна,» - сказал Гиви Шахназари.
В ходе вечера было предложено регулярно проводить встречи, посвященные чтению литературных произведений. Поэт и переводчик Артём Григоренц предложил в интернете создать домен, с целью публикации и обсуждения работ представителей интеллигенции, объединенных вокруг центра.
Добавим, что после официального открытия центра, библиотека центра «Дом Ованеса Туманяна» постепенно пополняется. После того, как художник-миниатюрист Меружан Шаумян зачитал доставшееся ему четверостишие Туманяна, он принес в дар центру книги семи наименований, в том числе составленную Валерием Брюсовым антологию «Армянская лирика» 1915 года издания.